نماینده رسمی شرکت APS در گفت و گو با ساختمان و پلیمر:
۷۰درصد ثروت ملی هر کشور سازه های ساختمانی و عمرانی آن است.

نماینده رسمی شرکت Australian Prestressing Services در ایران، ۷۰ درصد ثروت هر کشور را سازه های ساختمانی و عمرانی آن دانست و خواستار توجه مسئولان به این مبحث شد.

اکبر روحی در گفت و گو با خبرنگار ساختمان و پلیمر گفت: در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان کشور با توجه به موقعیت لرزه خیزی ایران, استفاده از سازه های سنتی ضعیف در احداث بناها و اجرای عملیات ساختمانی است. این در حالی است که ما می توانیم با استفاده از سیستم “پیش تنیدگی” بخش زیادی از نگرانی های موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

سیستم پیش تنیدگی, صرفه اقتصادی بیشتر با کیفیت بالاتر

روحی در تشریح سیستم پیش تنیدگی گفت: پیش تنیدگی سیستمی است برای مسلح کردن بتن با فولاد مقاومت بالا که با ایجاد فشار در اعضای بتن سازه, باعث مقاومت بیشتر این اعضا در مقابل بارهای وارده می شود. وی افزود: این سیستم از متداول ترین روش های ساخت در دنیا محسوب می شود که از استقبال بسیار خوبی نسبت به سایر روش ها برخوردار است. روحی ادامه داد: این سیستم مصرف آرماتور و بتن سازه را تقریبا تا میزان ۳۰ درصد کاهش می دهد که این اقدام موجب افزایش تقریبی ۳۰ درصدی سرعت اجرای سازه نیز می گردد.

.

مزایای معماری و اقتصادی در سیستم پیش تنیدگی:

روحی یکی از مهمترین نقاط قوت سیستم پیش تنیدگی را مزایای معماری و اقتصادی آن دانست و در توضیح گفت: دهانه های ساختمان و فاصله ستون ها در سیستم های سنتی, بین شش الی هفت متر است, در حالی که این میزان در سیستم پیش تنیدگی, به طور متداول تا میزان ۹ الی ۱۶ متر نیز افزایش می یابد. وی افزود: استفاده از این روش در معماری, منجر به سهولت و انعطاف پذیری مضاعف در طراحی پلان ها و نماها, ایجاد کنسول های بلندتر و قابلیت بیشتر عبور لوله ها وا دوات تاسیساتی می شود.

.

کاهش هزینه های چشمگیر نازک کاری در سیستم:

پیش تنیدگی نماینده رسمی شرکت APS در ایران افزود: استفاده از دال های تخت در سیستم پیش تنیدگی باعث حذف ۷۰ تا ۸۰ درصدی سقف های کاذب می شود. از دیگر نقاط قوت قابل ذکر در این سیستم، زمان باز کردن قالب بندی های آن است. به این معنا که در قالب بندی سنتی, حداقل سه تا چهار هفته زمان, صرف بازکردن قالب ها می شود؛ در حالی که در سیستم پیش تنیدگی, این میزان به مدت دو هفته کاهش می یابد.

.

سابقه سیستم پیش تنیدگی در ایران:

روحی درباره سابقه استفاده از سیستم پیش تنیدگی در ایران گفت: این سیستم در ایران نزدیک به ۴۰ سال پیش مورد استفاده قرار گرفته و در دهه اخیر, رواج بیشتری یافته است. وی در توضیح روش استفاده از این سیستم اظهار کرد: سیستم پیش تنیدگی به دو زیرمجموعه پیوسته و نا پیوسته Bonded و Un Bonded تقسیم می شود که غالبا سیستم پیوسته ( Bonded ) در سازه های ساختمانی مسکونی, اداری, تجاری و غیره استفاده می شود. در حالی که سیستم نچسبیده ( Un Bonded) در سازه های عمرانی, مانند پل ها, سدها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین در ایران به طور معمول, برای احداث پروژه های ساختمانی, از سیستم پیوسته Bonded استفاده می شود. از سوی دیگر در ایران, با توجه به شرایط پروژه ها و براساس انتخاب کارفرما به طور معمول استفاده از روش پیوسته پنج رشته ای, کاربرد بیشتری دارد.

.

مقایسه عمر ساختمان ها در ایران نسبت به کشورهای صنعتی:

روحی با بیان اینکه عمر مفید ساختمان ها در ایران حدود ۳۰ سال است, خاطرنشان کرد: متوسط عمر مفید ساختمان ها در کشورهای صنعتی به ۱۰۰ سال می رسد. این در حالی است که عمر مفید ساختمان ها در ایران یک سوم استانداردهای بین المللی است, نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است آن است که می توان با استفاده از فناوری پیش تنیدگی عمر سازه های کشور را تا حدود ۶۰ سال, افزایش داد.

وی با ابراز نگرانی از پایین بودن کیفیت قطعات پیش تنیدگی در کشور, گفت: در ایران به دلیل عدم حمایت های مالی و فنی, تا به حال اقدام موثری در این حوزه صورت نگرفته است؛ در این راستا شرکت APS کابل و قطعات ممتاز بین المللی پیش تنیدگی را از کشور استرالیا وارد کرده و در راستای انتقال فناوری پیش تنیدگی مدرن به ایران تلاش می کند.

روحی با اشاره به کمبود امکانات لازم برای آموزش سیستم پیش تنیدگی در کشور و عدم وجود انجمن تخصصی فعال در حوزه پیش تنیدگی, تاکید کرد: این روش در ایران غالبا به صورت تجربی مورد استفاده قرار می گیرد که ما می توانیم با بهره مندی از توانایی متخصصان هوشمند ایرانی و رعایت استانداردهای بین المللی, سازه های مقاوم تری را با استفاده از این سیستم نوین, در کشور طراحی و اجرا کنیم.